home page about breed products contact contact contact

    

  "Nie je dobré stádo, keď nemá dobrého baču, nie je dobrý bača, keď nemá dobrého psa."

 

     

     

Pasenie


Pasenie s borderkami robíme už od roku 2006. Zúčastňujú sa ho chovatelia borderiek z celej SR, niektoré psíky sú v kontakte s ovcami prvý krát. V dopoludňajších hodinách robíme so školiteľmi z ČR Šárkou a Kájou Gavendovcami školenie, kde sa každý oboznámi s prácou psa s ovečkami, každý psík si odskúša kontakt s ovečkami a zistí sa, či má záujem s nimi pracovať. V popoludňajších hodinách sa robia skúšky na vlohy SVPP a tiež skúšky SVPP1, príp. SVPP2, kde robí rozhodcu Šárka Gavendová.

     

 

             

 

 

 

     

 

             

 

     

        

 

Naše šteniatka!

Toto plemeno patrí do skupiny pastierskych a salašných psov, pochádza z 15. storočia, z hraníc medzi Anglickom a Škótskom a odtiaľ je aj odvodený názov – border – hranice. V týchto krajinách je aj veľmi rozšírený, na Slovensku sa až v poslednej dobe začínajú rozrastať rady chovateľov.

Charakter

Tento pes patrí medzi najinteligentnejšie plemená, je priateľský, spoločenský, neagresívny, veľmi živý,  jeho pracovné vlastnosti ho však predurčili k tomu, že dokáže vykonávať prácu aj v drsných klimatických podmienkach. Je obdarený jedinečnou vlastnosťou – fixovanie očami.

Border collia je silne naviazaná na svojho pána a veľmi rada preňho pracuje. K cudzím ľuďom sa chová priateľsky, ale veľký záujem o nich nejaví. Dobre vychovaný pes nemá žiadne problémy pri kontakte s inými psami. Pokiaľ však majú border kólie dobre vychádzať s ostatnými domácimi zvieratami, je nutné ich k tomu viesť odmalička, pretože u nich môže prevládnuť ich vrodený inštinkt zvieratá chrániť a naháňať, a nie všetkým sa to bude páčiť.

Vzhľad

Borderky sú psíky stredného vzrastu, hlava dosť široká, krátky ňufák je zafarbený podľa farby srsti, väčšinou je čierny, ojedinele hnedý, príp. šedý. Oči sú ďaleko od seba, hnedej farby, blue-merle má povolené jedno, alebo obe oči čiastočne, alebo celkom modré.
Výraz je nežný, priateľský a inteligentný. Typickým znakom borderiek je biely golier okolo krku. Telo majú tieto psíky atletické, hrudník je pomerne široký a bedrá sú dobre osvalené.
Srsť býva krátka, alebo dlhá, povolené sú rôzne farby, biela by nemala prevažovať.
Border collia je známa ako vynikajúci ovčiarsky pes.

Zaujímavosť

Zaujímavý je spôsob nadháňania oviec, pri ktorom sa plazivým pohybom s hlavou nízko pri zemi približuje veľkým oblúkom k ovciam, pričom si stádo fixuje pohľadom, ktorý je stále uprený na ovce. Týmto pohľadom tiež ovláda ovce k zmene smeru. Pri práci je tichý, sústredený,  nešteká, hryzie iba na povel.

Výchova

Výchova tohto psa je pomerne náročná a nie je vhodná pre začiatočníka. Pri výchove borderky dbať na dôslednosť, ale v neposlednom rade aj na citlivý prístup. Tieto psy sú využívané najčastejšie ako ovčiarske, a to pre nadháňanie rôznych druhov zvierat /býkov, oviec či hydiny/. V dnešnej dobe je taktiež využívaný ako spoločenský pes. Border collia je tiež dobre využiteľná ako doprovodný, sanitárny či záchranársky alebo lavínový pes, dá sa využiť i k vyhľadávaniu drog.

Inteligencia

Borderky sú podľa výsledkov mnohých odborných testov najinteligentnejšími psami na svete. Potrebujú presne a včas vedieť, čo pán od nich žiada, potom sa učia veľmi rýchlo. Správne vycvičená border collia plní požiadavky svojho pána veľmi rýchlo a presne. Vďaka svojej inteligencii dokáže pochopiť veľkú škálu rôznych zvukových či pohybovo odlišných povelov. Povely však musia byť dávané jasne, zreteľne, včas, presne a vždy s rovnakým významom. Ak to tak nie je a pán nie je dosť energický a povely nie sú dostatočne dôsledné, chytrá borderka reaguje tak, že si robí, čo ona chce.

Ako pracovný je tento pes veľmi aktívny, potrebuje veľmi veľa pohybu a zamestnanie. Pokiaľ sa mu tohoto nedostáva, môžu byť následkom problémy s chovaním psa. V dobrej kondícii a psychickej pohode ho udrží zapojenie do rôznych psích športov
Tento pes sa veľmi rád a rýchlo učí, ale neznesie tvrdé a necitlivé zaobchádzanie. Akú výchovu a lásku mu dáte, tá sa Vám stonásobne vráti v podobe nádherného a oddaného psíka.

Naša rodina má dve borderky, miláčikov Azzi  a Cathy.

Azzi z Cekova– je staršia, narodila sa 16.12.2006, pochádza z ČR. Je dominantnejšia, veľmi rýchlo sa učí, ale je dosť tvrdohlavá. Výcvik poslušnosti ju zaujíma chvíľu, potom by si najradšej spravila vlastný program – naháňanie kačíc v potoku, príp. mačiek po dvore. Všetka  práca so zvieratkami ju nesmierne baví. Pri tom dokáže byť veľmi vytrvalá a neúnavná. Je dosť veľký introvert, ale keď si získate jej srdce, je veľmi oddaná. Má spravené skúšky na vlohy, aj SPPP1.

 

Cathy ewe hill – sa narodila 23.2.2007, tiež pochádza z ČR. Obidve dievčence teda dobre rozumejú ako slovenčine, tak i češtine. Cathy je síce mladšia, ale tiež si vie dupnúť a pri Azzi vydobiť svoje miesto. Veľmi ju baví cvičiť rôzne povely, úplne visí na cvičiteľovi, čo od nej bude požadovať. Je veľmi hravá, usmiata, dokáže sa nádherne radovať. Práca s ovečkami ju baví chvíľu, potom by sa s nimi najradšej hrala. Cathy má spravené skúšky SVPP.

 

 

Facebook

Úvod | Farmárske potreby | Farma Udiča | Výrobky z ovčieho mlieka | Border Collie | Fotogaléria | Kontakt
Copyright © Ovisfarma 2009